انواع حالت های شارژ گاز کولر گازی

انواع حالت های شارژ گاز کولر گازی


انواع حالت های شارژ گاز کولر گازی

به طور کلی سه حالت برای شارژ کولر وجود دارد. همچنین با یک تعبیر دیگر می‌توان اینچنین گفت که در ۳ حالت کولر گازی به شارژ گاز نیاز دارد:

  • حالت اول :کولر گازی که تازه نصب شده است.
  • حالت دوم : کولر گازی که کاملا فاقد گاز است.
  • حالت سوم :کولر گازی که احتیاج به شارژ کردن گاز (اضافه کردن گاز) دارد.

حالت اول : شارژ گاز کولری که تازه نصب شده است

وقتی که یک کولر گازی، بصورت نو از یک شرکت معتبر خریداری می‌کنید، معمولاً ۵ متر لوله، گاز مبرد در داخل سیستم کندانسور محبوس شده است. پس از اتمام کامل نصب کولر گازی، می‌بایست سیستم را وکیوم کرده و زمانی که از عدم وجود هوا و رطوبت در داخل سیستم مطمئن شدید، می‌توانید شیر سرویس را باز کنید و گاز را به کل سیستم منتقل کنید. البته باید به این نکته توجه کنید که مقدار گاز شرکتی که در سیستم وجود دارد، معمولا فقط برای ۵ متر لوله کافی است. بنابراین در صورتی که لوله کشی اضافی برای نصب کولر گازی به کار رفته است، باید مقدار گاز را هم به همان نسبت اضافه نمود. همانطور که پیشتر اشاره شد، به طور معمول به ازای هر یک متر لوله اضافی، به ۲۰ گرم گاز اضافی احتیاج است. اگر کولر گازی تازه شما که جدیدا نصب شده است، از همان ۵ متر لوله اولیه استفاده کرده، نیازی به شارژ گاز اضافی در سیستم نیست. توجه داشته باشید که در نصب کولر گازی، سعی کنید از همان ۵ متر لوله استفاده نمایید و نه کمتر، زیرا ممکن است فشار بر روی کمپرسور افزایش یابد. اگر لوله اضافه آمد، می توانید آن را به صورت حلقه درآورده تا نقش تله روغن را بازی کند.

حالت دوم : کولر گازی کاملا فاقد گاز است

قبل از هر چیزی، ممکن است این سوال به ذهنتان برسد که چطور می توان از میزان گاز موجود در سیستم اطلاع یافت؟ روش تشخیص میزان گاز موجود در کولر گازی به چه صورت است؟ یکی از روش های تشخیص وجود و یا عدم وجود گاز در کولر گازی، فشار دادن شیر سرویس است. با فشار دادن شیر سرویس، در صورت وجود گاز در سیستم، گاز بیرون زده و قابل تشخیص است. در غیر اینصورت، باید شارژ گاز انجام شود. قبل از شروع به شارژ گاز، ابتدا می بایست سیستم به طور کامل وکیوم شده و هرگونه رطوبت و هوایی از سیستم حذف گردد. سپس باید به دنبال علت نشتی گاز کولر گازی بوده و این مشکل را برطرف نمود. توجه کنید که در صورت عدم نشت یابی، ممکن است پس از چند روز مجددا گاز کولر گازی تخلیه شده و هزینه شارژ مجدد را برای شما به بار آورد! پس از رفع مشکل نشتی، پلاکی که بر روی کولر گازی حک شده و مقدار گاز موجود در سیستم را به ازای ۵ متر لوله به کار رفته در نصب مشخص می کند، بخوانید و به کمک ترازو این مقدار گاز مبرد را وزن کنید. در صورت به کار رفتن لوله اضافی نیز، مقدار گاز اضافی لازم را محاسبه و به گاز اولیه بیافزایید. در صورتی که از مقدار دقیقی طول لوله کشی به کار رفته برای نصب کولر گازی اطلاع ندارید، می توانید از روش های دیگر شارژ گاز استفاده کنید.

حالت سوم : اضافه کردن گاز کولر گازی (تکمیل شارژ گاز)

برای اینکه در هنگام تعمیرات کولر، از کمبود گاز کولر گازی مطلع شوید ، روش هایی وجود دارند که عبارتند از:

  • نصب گیج فشارسنج بر روی شیر سرویس و سنجش فشار گاز کولر گازی (میزان معمول این عدد ۶۰psi می باشد)
  • عدم سرمادهی کافی کولر در محیط نصب شده
  • یخ زدن یا برفک زدن فین های اواپراتور در حالت سرمایش کولر
  • یخ زدن لوله رفت کندانسور (لوله نازک)

پس از اطلاع از کمبود گاز سیستم، از چند طریق مختلف می توانید شارژ گاز کولر را انجام دهید. به این دلیل که از میزان فعلی گاز موجود در سیستم اطلاعی ندارید، استفاده از ترازوی وزنی کاربردی ندارد. یکی از کارهای ممکن، تخلیه کلی گاز موجود در سیستم و شارژ مجدد کولر از آغاز می باشد. در این حالت، به این دلیل که گازهای خارج شده برای محیط زیست خطرناک بوده و احتمال انتشار در محیط را دارند و همچنین صرف هزینه بیشتر، این روش صرفه زیادی نداشته و چندان مورد استقبال نمی باشد. اما روش های دوم و سوم شارژ گاز، در این موارد کاربرد دارند. معمولا روش آمپرمتر را که در مواقع دقت بهتری دارد، به کار می برند.

هزینه تعمیر کولر گازی چقدر است؟

 تعمیر کولر گازی به عوامل مختلفی از جمله علت خرابی دستگاه، نیاز به تعویض یا تعمیر قطعات و دیگر موارد بستگی کامل و بعد از عیب یابی و بررسی  دستگاه هزینه تعمیر کولر گازی توسط متخصصین ما در مستر تهویه به شما اعلام خواهد شد که چه میزان هزینه را باید متقبل شوید البته تمامی‌ هزینه‌ های دریافتی از شما منصفانه و تحت نظارت این مجموعه می‌ باشد و پس از پایان کار هزینه از شما دریافت خواهد شد هدف اصلی ما مشتری مداری و رضایت صد در صدی شما از کار است.

خدمات مستر تهویه:
تعمیر کولرگازیتعمیر اسپیلتتعمیر داکت اسپیلیت  –تعمیر برد کولرگازیتعمیر داکت اسپیلت الجیسرویس کار کولرگازیشماره تلفن تعمیرکار کولرگازیتعمیر کولرگازی جنرالسرویس اسپیلتتعمیرکار کولرگازی در تجریش  – تعمیرکار داکت اسپیلت در قیطریهسرویس کار اسپلیت در شریعتی 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.