مراحل شارژ گاز کولر گازی

 مراحل شارژ گاز کولر گازی


 مراحل شارژ گاز کولر گازی و نحوه تشخیص کمبود گاز کولر در سایت مستر تهویه

تقریباً بیشتر دستگاه های تهویه مطبوع، از جمله کولرهای گازی، برای انجام عمل تهویه و خنک کردن محیط از گازهای فریونی مانند R22-R410A-R407A استفاده می کنند.

کمبود این مبردها یا سیال های خنک کننده که اصطلاحا «گاز» خوانده می شوند، و یا نبود آنها در سیستم های تهویه و کولر گازی، تمامی سیکل تبرید را مختل کرده و با مشکلات جدی مواجه می کند.

در این آموزش ، قصد داریم که در رابطه با روش های شارژ گاز کولر گازی، مراحل انجام شارژ گاز، شارژ گاز در سه حالت مختلف کولر و غیره صحبت نموده و راهکارهای لازم را ارائه نماییم.

توجه داشته باشید که در این مطلب تمرکز ما بر روی شارژ گاز R22 خواهد بود، چرا که اکثر کولرهای گازی با این نوع مبرد کار می کنند. هرچند تفاوتی نیز در مراحل انجام شارژ وجود ندارد.

معمولا هر دستگاهی از یک گاز مبرد مخصوص به خود استفاده می کند و در صورت جایگزین کردن گاز مبرد داخل کولر با یک گاز دیگر، شرایطی باید رعایت گردد که تعویض روغن دستگاه، به عنوان نمونه یکی از این موارد است.

یکی از دلایل اصلی که کولر گازی تان خنک نمی کند، کم شدن گاز آن است. وقتی چنین اتفاقی می افتد، بهتر است ابتدا بررسی کنید که چرا کمبود گاز در کولر گازی اتفاق افتاده است؟

(بر اثر وجود نشتی یا دلایل دیگر؟) و پس از این که مشکل را برطرف کردید، به شارژ گاز کولر گازی خود اقدام کنید.

 

شارژ گاز کولر گازی خطرات بسیاری را به همراه دارد!

 

پیش از آنکه بخواهید شخصا برای شارژ گاز کولر گازی خود اقدام کنید، بهتر است از خطرات این کار به طور کامل آگاهی داشته باشید.

قبل از هرچیز، در صورتی که کولرتان به شارژ گاز نیاز دارد، به این معنی بوده که گاز مبرد اولیه کولر بنابر دلایلی تخلیه شده و نشت دارد. در این صورت، اولین اقدام اصولی هر فرد حرفه ای، عیب یابی کولر گازی بوده تا علت تخلیه و نشت گاز را یافته و محل دقیق نشتی را بیابد و سپس مشکل نشتی را حل نماید.

همچنین در صورت لزوم، ممکن است گاز مبرد کولر جمع شده و یا تخلیه شود. در این هنگام لازم است تا احتیاطهای ایمنی را جدی گرفته و نحوه کار با مبرد کولر گازی را بدانید.

بدلیل سمی و خطرناک بودن گاز مبرد کولر، در صورت پرهیز از ایمنی، احتمال ایجاد مشکلاتی برای شما و خانواده تان وجود دارد نهایتا مرحله آخر کار شارژ گاز در کمپرسور کولر گازی است که در این مرحله نیز باید چگونگی انجام این کار را به خوبی دانسته و رعایت نکات ایمنی برای جلوگیری از نشتی و آب بندی دستگاه، بطور کامل انجام شود.

با توجه به آنچه گفته شد، در صورتی که از دانش کافی برای انجام شارژ گاز کولر برخوردار نیستید و تجربه زیادی در این خصوص ندارید، توصیه اکید ما به شما این است که، به فکر سلامتی و آسیب های ممکنی که احتمال دارد در اثر یک شارژ گاز ناشیانه به شما و خانواده تان وارد شود، باشید!

همچنین هزینه خساراتی که ممکن است در صورت انجام شارژ گاز غیر اصولی به شما و دستگاه تان تحمیل شود را نیز در نظر بگیرید!

در این حالت، بهترین راه سپردن کار به افراد حرفه ای و باتجربه بوده که علاوه بر آسودگی خیال برای شما، شارژ گاز کولر گازی تان را نیز در کوتاهترین زمان ممکن میسر می سازد.

نکته

اضافه کردن گاز R410a به گاز موجود در کولر، نیاز به دقت بیشتری دارد.

این گاز به این دلیل که از ترکیب دو گاز R123 و R32 تشکیل شده و در هنگامی که کولر گازی دچار کمبود گاز است، نمی توان مقدار این ترکیبات را بطور دقیق تشخیص داد، دقت بیشتری را می طلبد.

بنابراین در صورتی که مقدار نشتی کولر اینورتر بیشتر از ۱۵ درصد باشد،

بهتر است که کل گاز کولر گازی را خالی کرده و دوباره آن را شارژ نمایید. اما اگر مقدار کاهش گاز کمتر از ۱۵ درصد است، بهتر است با ترکیب مساوی از R123 و R32 عملیات شارژ گاز کولر گازی را انجام دهید.

توجه به این نکته بسیار مهم است.

زیرا اگر گاز موجود در کولر، خیلی کم باشد و بدون توجه به این مسئله اقدام به شارژ گاز کولر نمایید،

ممکن است ضمن اینکه کولر بازدهی لازم را نداشته باشد،

باعث شوید روغن کولر گازی خیلی زود فاسد شود و در دراز مدت نیز احتمال از کار افتادن کمپرسور کولر وجود دارد.

هزینه تعمیر کولر گازی چقدر است؟

 تعمیر کولر گازی به عوامل مختلفی از جمله:

  • علت خرابی دستگاه
  • نیاز به تعویض یا تعمیر قطعات

بستگی کامل و بعد از عیب یابی و بررسی  دستگاه هزینه تعمیر کولر گازی توسط متخصصین ما در مستر تهویه به شما اعلام خواهد شد

که چه میزان هزینه را باید متقبل شوید البته تمامی‌ هزینه‌ های دریافتی از شما منصفانه و تحت نظارت این مجموعه می‌ باشد و پس از پایان کار هزینه از شما دریافت خواهد شد

هدف اصلی ما مشتری مداری و رضایت صد در صدی شما از کار است.

خدمات مستر تهویه:
تعمیر کولرگازیتعمیر اسپیلتتعمیر داکت اسپیلیت  –تعمیر برد کولرگازیتعمیر داکت اسپیلت الجیسرویس کار کولرگازیشماره تلفن تعمیرکار کولرگازیتعمیر کولرگازی جنرالسرویس اسپیلتتعمیرکار کولرگازی در تجریش  – تعمیرکار داکت اسپیلت در قیطریهسرویس کار اسپلیت در شریعتی 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.