خازن کولر گازی

خازن کولر گازی


خازن کولر گازی

خازن یکی از اصلی‌ترین قطعات کولر گازی است که در فصل گرما و در اوج استفاده از دستگاه بیشتر از سایر قطعات در معرض خرابی قرار دارد.

خرابی خازن می‌تواند کل عملکرد کولر گازی را تحت تاثیر قرار دهد.

خرابی این قطعه از مشکلات رایج کولرگازی در فصل تابستان است و باعث نارضایتی کاربران کولرگازی می‌شود.

اگر به دنبال علائم خرابی خازن کولرگازی هستید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

اگر در رابطه با عیب یابی کولر گازی مشکلی داشتید این مقاله را مطالعه بفرمایید.

خازن کولرگازی چیست و چه نقشی دارد؟

قبل از شناخت علائم خرابی خازن کولرگازی ، ابتدا باید با نحوه کارکرد این قطعه و نقش آن در کولر گازی آشنا شوید و بدانیم که کار خازن در کولر گازی چیست.

خازن‌ها به شکل استوانه‌هایی فلزی هستند، که از دو مدار فلزی تشکیل شده و در مدار قرار گرفته و انرژی الکتریکی را ذخیره و نگهداری می‌کنند.

این قطعات در نهایت باعث راه اندازی کمپرسور و فن کولرگازی می‌شوند.

ظرفیت هر خازن روی آن نوشته شده است. خازن‌ها در کولر گازی به سه گروه، خازن فن بیرونی، خازن فن داخلی و خازن کمپرسور تقسیم می‌شوند.

همانطور که به عملکرد خازن در کولر گازی اشاره کردیم خازن کولرگازی با ذخیره و سپس رها کردن انرژی، توان لازم برای راه اندازی و روشن کردن موتور را فراهم می‌کند. اما در صورت وجود اختلال و خرابی، این قطعه دیگر توانی برای انجام این فرایند نخواهد داشت. خازن در کولر گازی به سه دسته خازن فن بیرونی، خازن فن داخلی و خازن کمپرسور تقسیم می‌شود

نشانه های خرابی خازن کولر گازی

  • کلید فن را روی کلیه حالت‌ها قرار دادیم اما فن روشن نمی‌شود در این حالت فن صدایی به مانند هوم داده و شروع به آمپرکشی می‌کند، در این شرایط اگر کلید فن را به موقع خاموش نکنیم، موتور فن خواهد سوخت.
  • موتور فن روشن می‌شود اما کمپرسور خاموش است .یکی دیگر از علائم خرابی خازن کولرگازی روشن نشدن کمپرسور در صورت روشن بودن موتور فن است. در چنین حالتی با حرکت ترموستات در جهت عقربه‌های ساعت، موتور میل حرکت کرده اما روشن نمی‌شود.

دلایل خرابی خازن

  • دمای زیاد در حین کار کولر گازی:زمانی که موتور کولر گازی در محیط های داغ و یا در محیط ­های با تهویه کم مورد استفاده قرار می­ گیرند، طول عمر خازن به میزان قابل توجهی کاهش می ­یابد. خنک سازی موتور و ایجاد سایبان برای کولر گازی می ­تواند طول عمر خازن را افزایش دهد.
  • وجود جریان برق در کولر:اگر موتورکولر گازی به صورت جزیی و یا کلی در سیم پیچها دچار آسیب شود و جریان برق در کولر وجود داشته باشد می تواند باعث سوختن خازن شود.
  • ولتاژ زیاد ورودی به کولر گازی:این عامل به تنهایی در کاهش طول عمر خازن اثر زیادی دارد. ولتاژ روی خازن نباید از ولتاژ درج شده بر روی آن تجاوز کند.بطور کلی کاهش ولتاژ باعث افزایش شدت جریان(آمپر) میشود و طبیعتا افزایش شدت جریان آمپر کولرگازی باعث افزایش دما میشود .
  • اتمام عمر مفید خازن:همه خازنها برای عمر مشخصی طراحی شده ­اند عوامل مختلفی می­توانند این عمر را کاهش و یا افزایش دهند. اما هنگامی که عمر خازن افزایش می یابد از داخل عملکرد آن کاهش می­یابد و به مرور ظرفیت خازنی خود را از دست می­دهد.

بررسی و تست خازن کولرگازی

در این مرحله شما، برای بررسی خازن کولرگازی تنها باید به صدای آن گوش دهید، اگر در هنگام روشن شدن کمپرسور صدای وز وز از آن می‌شنوید، این یعنی باید به سرعت، برای رفع ایراد خازن کولرگازی اقدام کنید.

از یک ولت متر هم می‌توانید کمک بگیرید، برای اینکار دو سر ولت متر را به خازن متصل کنید.

حالت عقربه‌ها را در نظر بگیرید، اگر عقربه به سرعت به انتها رفته و دوباره به آرامی تا اواسط صفحه برگردد و سپس از وسط صفحه به کندی به نقطه اول برسد، نشان می‌دهد که خازن سالم است.

اگر چیزی غیر از این را مشاهده می‌کنید، باید خازن را تعویض کنید.در صورت مشاهده علائم برآمدگی، ترکیدگی یا فرورفتگی نیز به احتمال زیاد خازن معیوب و خراب است. یکی دیگر از عواملی که می‌تواند در کارکرد کولر گازی تاثیر گذار باشد، میزان مبرد کولر گازی است. آشنایی با انواع گاز‌ کولر گازی می‌تواند، میزان قدرت خنک کنندگی کولر گازی را افزایش دهد.اگر صدای وز وز از کولر گازی می‌شنوید، باید خازن را تعویض کنید.

نحوه تعویض و نصب

برای نحوه نصب خازن کولرگازی، ابتدا باید به سراغ دفترچه کولر گازی رفته و با توجه به آن و مشخصات درج شده روی خازن کولرگازی خرید کنید.

بعد از خرید خازن کولرگازی مناسب، باید برق را قطع کنید، سپس باید از اورلود نشدن کولر گازی اطمینان حاصل کنید. اگر روی خازن را مشاهده کنید، علائم‌ مختلفی را در آن می‌بینید.

علامت c که روی تمامی خازن‌ها وجود دارد به معنی com است. حرف s در اینجا یعنی استارت و R به معنی رانینگ است. دو علامت sub و main  نیز روی خازن وجود دارد که، به ترتیب به معنی سیم پیچ اصلی و سیم پیچ راه انداز است.

نحوه نصب خازن کولرگازی، بسیار ساده است برای اینکار ابتدا باید بست خازن قبلی را از کولر گازی جدا کنید و سیم‌های متصل شده به خازن قبلی را، به  جدید وصل کنید.

هر کدام از سیم‌ها را به ورودی خود متصل کنید.

به یاد داشته باشید بهتر است برای صرفه جویی در وقت و انرژی، هنگام  تعمیر کولر گازی از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید. همکاران ما در مستر تهویه همواره در خدمت شما هسنثتند .

 

هزینه تعمیر و سرویس کولر گازی چقدر است؟

هزینه تعمیر کولر گازی به عوامل مختلفی از جمله علت خرابی دستگاه، نیاز به تعویض یا تعمیر قطعات و دیگر موارد بستگی کامل و بعد از عیب یابی و بررسی  دستگاه هزینه تعمیر کولر گازی توسط متخصصین ما در مستر تهویه به شما اعلام خواهد شد که چه میزان هزینه را باید متقبل شوید البته تمامی‌ هزینه‌ های دریافتی از شما منصفانه و تحت نظارت این مجموعه می‌ باشد و پس از پایان کار هزینه از شما دریافت خواهد شد

هدف اصلی ما مشتری مداری و رضایت صد در صدی شما از کار است.

 

خدمات مستر تهویه:
تعمیر کولرگازیتعمیر اسپیلتتعمیر داکت اسپیلیت  –تعمیر برد کولرگازیتعمیر داکت اسپیلت الجیسرویس کار کولرگازیشماره تلفن تعمیرکار کولرگازیتعمیر کولرگازی جنرالسرویس اسپیلتتعمیرکار کولرگازی در تجریش  – تعمیرکار داکت اسپیلت در قیطریهسرویس کار اسپلیت در شریعتی 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.