چهار عیب مهم داکت اسپلیت

چهار عیب مهم داکت اسپلیت


چهار عیب مهم داکت اسپلیت در مستر تهویه

تیم آموزشی مستر تهویه در این مقاله چهار مورد از عیوب مهم و درد سرساز داکت اسپلیت ها را با هم بررسی می کنیم اگر شما قصد خرید داکت اسپلیت دارید بهتر است قبل از همه با معایب آن آشنا شوید و سپس اقدام به خرید کنید.

مشکل هم دما شدن محیط در ساختمان

 منطقه بندی نمودن محیط خود یعنی کنترل دمای اتاق ها و سالن ها به طور مستقل و جداگانه که چندین اتاق متصل به یک داکت اسپلیت ، نمی توانند دمای مستقل و جداگانه ای برای خود داشته باشندو همه آنها هم دما می شوند و یعنی همزمان دمای محیط شما سرد یا گرم میشوند. بنابرین در هر نوع ساختمانی که به کنترل جداگانه و مستقل دما در اتاق ها و سالن های آن نیاز است، مثلا میخواهید خنک تر و یا گرمتر باشد به جای داکت اسپلیت ، می توان از سیستم مینی چیلر و فن کویل و یا استفاده از دستگاه های دیگراستفاده کرد. برای مثال در یک واحد مسکونی اگر در اتاق کودک به دمای بیست و دو درجه سانتی گراد که معادل هفتاد و یک درجه فارنهایت می باشد ولی در سالن به دمای نوزده درجه معادل شصت و شش درجه فارنهایت و در اتاق یک فرد جوان به دمای هفده درجه معادل شصت و سه درجه فارنهایت نیاز باشد، می توان از فن کویل استفاده کرد که دمای هوای خروجی از هر فن کویل را می توان به شکل مستقل از سایر فن کویل ها تنظیم کرد ولی در داکت اسپلیت اینگونه نیست و چون همه اتاق ها و سالن ها به یک یونیت سقفی و با کانال کشی وصل می شوند ، همه یک دمای برابر دارند.

 

چهار عیب مهم داکت اسپلیت

چهار عیب مهم داکت اسپلیت

نکته مهم برای راه حل کنترل دما 

 یک راه برای کنترل مقدار هوای ورودی به هر اتاق و در نتیجه تنظیم دمای آن وجود دارد و آن راه این است که به جای استفاده از دریچه های ثابت ورودی هوا در هر اتاق یا سالن ، از دریچه های موتور دار یا به اصلاح دریچه های ترموستاتیکی (دمپر) استفاده کنید و هر دریچه به یک ترموستات نصب شده در هر اتاق وصل شود و اینگونه با فرمان ترموستات، مقدار باز بودن دریچه و در نتیجه مقدار هوای سرد یا گرم ورودی به هر اتاق کنترل شود. با کنترل مقدار هوا ، دمای هوای آن اتاق یا سالن نیز نسبت به اتاق های دیگر از نظر مقدار سردی و گرمی قابل کنترل  می شود. بنابرین در سیستم داکت اسپلیت هم می توان بر مقدار هوا و دمای هر بخش کنترل داشت به شرطی که از دریچه های ترموستاتیکی استفاده شود و هزینه نصب آنها را نیز در نظر بگیرید.

 

مصرف برق بالاتر نسبت به سیستم های دیگر

همانطور که در بالا توضیح داده شد در این سیستم کل فضای داخل با هم و به یک میزان تهویه می شود و دما در همه ی قسمت ها یکنواخت است. برای مثال اگر فقط یک فرد در اتاق خود به تهویه نیاز داشته باشد، کل اتاق ها و سالن های دیگر متصل به آن سیستم نیز هوایشان تغییر می کند و این طبیعی است که انرژی زیادی به هدر می رود و مصرف برق سیستم بسیار افزایش می یابد. بنابرین هزینه های جاری استفاده از این سیستم اگر برایتان مهم است درد سرساز می شود.

 

چهار عیب مهم داکت اسپلیت

چهار عیب مهم داکت اسپلیت

راه حل های کاهش مصرف انرژی

 با نصب یک ترموستات در هر اتاق و نیز نصب دریچه های ترموستاتیکی که با فرمان ترموستات به طور اتوماتیک باز و بست میشوند تا مقدار هوای ورودی به هر اتاق با توجه به نیاز کاهش یا افزایش پیدا کند، می توان ضمن کنترل دمای هر اتاق به طور مجزا، از ارسال هوای سرد یا گرم به اتاقی که به تهویه نیازی ندارد، جلوگیری کرده و در نتیجه در مصرف انرژی صرفه جویی می شود و بدین ترتیب مصرف برق آن در مقایسه با سیستم های دیگری چون مینی چیلر و فن کویل به یک تعادل می رسد همچنین با استفاده از داکت اسپلیت اینورتر و کنترل هوشمند و متناسب با نیاز کمپرسور آن میتوان این مشکل را حل کرد.

 میزان صدای سیستم

 

با توجه به اینکه یونیت داخلی در سقف کاذب جاسازی شده است و از فن بزرگی در آن برای رساندن هوا به همه اتاق ها و سالن ها استفاده میشود و از طرفی هوا از کانال های متعدد عبور می کند، صدای کارکرد فن یونیت داخلی به فضای داخل ارسال می شود.

چهار عیب مهم داکت اسپلیت

چهار عیب مهم داکت اسپلیت

راه حل های کاهش صدا 

 عدم نصب یونیت داخلی در ورودی اتاق نشیمن یا اتاق خواب ها و نصب آن در بالای سقف کاذب ورودی ها و راهرو ها به طوری که یونیت داخلی در راهرو و قبل از ورودی نصب شده و سقف کاذب آن را پوشش دهد. همچنین می توان با استفاده از دو یا چند دستگاه به جای یک دستگاه با ظرفیت بالا برای اماکن بزرگ برای مثال به جای استفاده از دستگاه شش تن تبرید برای کل واحد می توان از دو دستگاه سه تن تبریدی استفاده کرد. هر تن تبرید برابر دوازده هزار BTU/h است. راه حل دیگر که پیشنهاد می شود تعبیه دریچه مکش یا دریچه بازگشت هوا در محل مناسب و استفاده از کانال های انعطاف پذیر عایق کاری شده هم از نظر صوتی و هم حرارتی و به طور کلی نصب آن توسط افراد با تجربه و به شکل اصولی و مهندسی شده مورد استفاده قرار می گیرد. می توان با خرید دستگاه هایی با برند معتبر ایرانی یا خارجی که اجزای داخلی آنها مانند فن و الکترو موتور متصل به فن از نوع کم صدا یا به اصلاح فوق کم صدا باشد استفاده کنیم. استفاده از داکت اسپلیت اینورتر بسیار بهتر از دیگر مدل ها می باشد. انتقال شیر انبساط دستگاه از پشت یونیت داخلی و قرار دادن آن در یونیت بیرون از ساختمان در نسل های جدید داکت اسپلیت ها با این کار صدای عبور گاز مبرد از شیر انبساط شنیده نمی شود و برای جلوگیری از اتلاف انرژی در مسیر لوله ها، از عایق های حرارتی مناسب بر روی لوله های مسی استفاده میشود.

 

 حداکثر فضای قابل پوشش برای تهویه

 

چهار عیب مهم داکت اسپلیت

چهار عیب مهم داکت اسپلیت

 

چنانچه از داکت اسپلیت در ساختمانی چند طبقه استفاده می کنید و حجم فضایی که قرار است توسط آن تهویه شود زیاد باشد باید همانند کولر گازی از چندین دستگاه و چندین سری لوله کشی بین یونیت های داخلی ،داخل ساختمان، و خارجی،خارج از ساختمان، استفاده می شود. در ضمن چون بین یونیت خارجی و داخلی لوله کشی از نوع مسی است و گاز فریون همان مبرد  بین یونیت ها در جریان است ، نمی توان یونیت خارج از ساختمان را نسبت به یونیت داخل ساختمان از یک متراژ مشخص دورتر نصب نمود زیرا گاز مبرد در لوله های طویل دچار افت فشار زیاد شده و راندمان سیستم کم میشود و به همین علت معمولا یونیت خارج از ساختمان را همانند کولر گازی  در تراس نصب می شود و ممکن است در معرض دید قرار گرفتن دستگاه به زیبایی ساختمان صدمه بزند .این در حالی است که در سیستم های مرکزی دیگر مانند مینی چیلر و فن کویل یا چیلر و فن کویل ، گاز مبرد به یونیت های داخل ساختمان ارسال نمیشود بلکه این آب سرد و گرم است که توسط چیلر یا مینی چیلر  تولید کننده آب سرد و پکیج یا بویلر (تولید کننده آب گرم) و پمپ به فن کویل های درون ساختمان پمپاژ میشود و محدودیتی در حداکثر طول لوله کشی آن وجودندارد و می تواند به راحتی آن را بر روی بام و یا فضایی دورتر از ساختمان نصب کرد.

راه حل نصب یونیت خارجی بر روی پشت بام

بنابرین امکان نصب یونیت های خارجی ، کندانسینگ یونیت ،  بر روی بام و عدم افت راندمان بایستی بررسی شود و نیز هزینه های لوله کشی مسی بایستی متناسب با ابعاد ساختمان اندازه گیری کرد. در شکل زیر نمونه هایی از کاربرد یونیت های بیرونی که بر روی بام نصب شده ، نشان داده شده است.

هزینه تعمیر و سرویس داکت اسپلیت چقدر است؟

تعمیر داکت اسپلیت به عوامل مختلفی از جمله علت خرابی دستگاه ، نیاز به تعویض یا تعمیر قطعات و دیگر موارد بستگی کامل و بعد از عیب یابی و بررسی  دستگاه هزینه تعمیرداکت اسپلیت توسط متخصصین ما در مستر تهویه به شما اعلام خواهد شد که چه میزان هزینه را باید متقبل شوید البته تمامی‌ هزینه‌ های دریافتی از شما منصفانه و تحت نظارت این مجموعه می‌ باشد و پس از پایان کار هزینه از شما دریافت خواهد شد هدف اصلی ما مشتری مداری و رضایت صد در صدی شما از کار است.

خدمات مستر تهویه:
تعمیر کولرگازیتعمیر اسپیلتتعمیر داکت اسپیلیت  –تعمیر برد کولرگازیتعمیر داکت اسپیلت الجیسرویس کار کولرگازیشماره تلفن تعمیرکار کولرگازیتعمیر کولرگازی جنرالسرویس اسپیلتتعمیرکار کولرگازی در تجریش  – تعمیرکار داکت اسپیلت در قیطریهسرویس کار اسپلیت در شریعتی 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.