چیلر

چیلر


نسل جدید سیستم های خنک کننده ای که هم خنکی هوا را تأمین می کند و هم آسایش را برای ساکنان فراهم می آورد.

البته،  دستگاه چیلرها به دلیل قابلیت رطوبت زنی هوا مناسب برای استفاده در نواحی ساحلی و مرطوب نیست.

چیلر دستگاهی است که به صورت متداول از آن جهت ایجاد سرمایش استفاده می شود و چنانچه این دستگاه را به بویلر متصل کرده و آب گرم مورد نیاز تهیه شود، می توان از آن به صورت دو منظوره بهره گرفت.

چیلر ماشینی است که گرما را از یک مایع و از طریق یک چرخه بخار فشرده (Vapor Compression) و یا تبرید جذبی (Absorption Refrigeration) می زداید که این مایع نهایتاً پس از عبور از یک مبدل حرارتی برای خنک کردن تجهیزات و یا یک جریان فرآیندی مانند هوا یا آب استفاده می شود.

از طرفی گرمای تلف شده به عنوان یک محصول جانبی شناخته می شود که باید در محیط آزاد شده و یا برای یک فرآیند گرمایشی استفاده شود.

موارد مورد توجه در طراحی و انتخاب چیلرها شامل عملکرد، بازده، تعمیر و نگهداری و اثرات زیست محیطی چرخه عمر محصول است.

چیلرها معمولاً در دو نوع چیلر جذبی و چیلر تراکمی ساخته می شوند.

در چیلر تراکمی ابتدا گاز توسط کمپرسور متراکم و سپس به کندانسور وارد می شود که توسط آب یا هوای محیط، خنک شده و به مایع تبدیل خواهد شد.

این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد خنک کننده (اواپراتور) می‌شود که در فشار کمتری قرار دارد، این کاهش فشار باعث تبخیر مایع گردیده و مایع سردکننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط، باعث ایجاد برودت در موادی که با قسمت خنک کننده در ارتباط هستند، می‌شود.

پس از آن، گاز حاصل از تبخیر، به کمپرسور منتقل می‌شود.

با عبور سریع بخار در خلاء کندانسور، به علت تبدیل بخار به آب و اختلاف حجم بین بخار و آب، مایع ایجاد می‌گردد.

به بیان ساده تر، همان اتفاقاتی که در کولرهای گازی رخ می داد در اینجا نیز اتفاق می افتد اما در کولرهای گازی موادی که خنک می شود همان هوای اتاق است و در اینجا مایعی (اغلب آب) را خنک می کند و این مایع را به فن کویل ها یا هواسازها ارسال خواهد نمود.

سپس، از طریق فن کویل هوای خنک مطبوعی به اتاق دمیده می شود (به نسبت اسپیلیت با دمای بالاتر اما مطبوع تر و با قدرت پخش کنندگی بیشتر).

به طور کلی، چیلرهایی که از سیکل تراکمی بهره می برند به دو نوع کنداسور هوایی (هوا خنک) و کنداسور آبی (آب خنک) و سانتریفیوژ (Centrifugal) تقسیم می شوند.

این طبقه بندی ها نیز با توجه به نوع کمپرسور مورد استفاده در سیکل به دسته های دیگری تقسیم می شوند.

امروزه متداول ترین آن ها چیلر اسکرو (Screw) و چیلر اسکرال (Scroll) است.

 

خدمات مستر تهویه:
تعمیر کولرگازیتعمیر اسپیلتتعمیر داکت اسپیلیت  –تعمیر برد کولرگازیتعمیر داکت اسپیلت الجیسرویس کار کولرگازیشماره تلفن تعمیرکار کولرگازیتعمیر کولرگازی جنرالسرویس اسپیلتتعمیرکار کولرگازی در تجریش  – تعمیرکار داکت اسپیلت در قیطریهسرویس کار اسپلیت در شریعتی 

 

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.