سرویس کولر گازی شامل چیست

سرویس کولر گازی شامل چیست


مستر تهویه با این مقاله در خدمت شماست تا بفهمیم سرویس کولر گازی شامل چیست؟

از آنجایی که می دانید سرویس کولر گازی یکی از کارهای مهم در شروع فصل گرما است که باید به ‌صورت منظم و حداقل یک مرتبه در سال انجام شود. اما شاید این سوال را از خود بپرسید که چگونه کولرهای گازی را سرویس کنیم؟ و یا سرویس کولر گازی شامل چیست؟ سرویس دوره ای علاوه بر اینکه افزایش راندمان و عملکرد بهتر کولر شما را در پی دارد، باعث کم‌ شدن هزینه‌ برق مصرفی می ‌شود.

کولر گازی چه زمانی نیاز است که سرویس شود ؟

وقتی که کولر گازی دارای عملکرد نا مناسبی باشد و هوا را به خوبی خنک نکند و یا سیستم گرمایش آن دچار ایراد است و یا زمانی که پره ، فیلتر و یا کویل ها کثیف هستند و میزان زیادی گرد و غبار روی آن ها نشسته و سیستم  خنک سازی هوا به خوبی کار نمیکند ، و همچنین هزینه برق مصرفی بسیار بالا رفته ، نیاز است تا دستگاه شما سرویس گردد.

اگر شما از کولرهای گازی استفاده می‌ کنید و تجربه ای در سرویس و تعمیر آن ندارید حتماً از یک تعمیرکار با تجربه برای سرویس کردن آن کمک بگیرید.

شرکت مستر تهویه با سال ها تجربه و با استفاده از متخصصین با تجربه در حوزه های مختلف از جمله ، نصب و تعمیر انواع کولر گازی و تعمیر پکیج و…. در کمترین زمان ممکن اقدام به رفع ایرادات پیش آمده با بهترین کیفیت و قیمت می ‌نماید.

در ادامه این مقاله به مراحل سرویس کولرهای گازی می‌پردازیم.

سرویس کولر گازی شامل چیست

سرویس کولر گازی شامل چه مواردی است ؟

هر وسیله و دستگاهی برای اینکه عمر بیشتری کند و عملکرد خوبی داشته باشد، نیاز به رسیدگی منظم دارد. این رسیدگی ها برای جلوگیری از آسیب های ناگهانی که در طول زمان اتفاق می افتد، انجام می گیرد. سرویس کولر گازی شامل مجموعه ای از کارهاست که به صورت یک لیست در اختیار سرویسکار قرار دارد و او پس از بررسی هر مورد، در صورت عدم وجود ایراد به سراغ گزینه بعدی می رود. برخی از آیتم ها که در سرویس ها بررسی می شوند شامل موارد زیر است:

 1. تست پنل داخلی کولر گازی
 2. تست نشتی گاز دستگاه
 3. سرویس گیج فشار گاز
 4. سرویس کندانسور و  کمپرسور

۵ مزیت سرویس منظم کولر گازی

از مهم ترین کارهایی که در فرآیند نگهداری کولر گازی باید انجام شود ، سرویس های دوره ای منظم است. سرویس کولر گازی باعث می شود تا دستگاه تا ۱۵ درصد بهینه تر کار کند.انجام سرویس دوره ای مزیت های زیادی دارد از جمله:

 • عملکرد بهتر کولر گازی
 • بالا رفتن راندمان کولر گازی
 • بالا بردن عمر مفید دستگاه
 • صرفه جویی در مصرف برق و کم شدن هزینه ها
 • جلوگیری از خسارت های بیشتر

سرویس کولر گازی شامل چیستو اما ضررهای عدم سرویس کولر گازی

 • ایجاد بوی بد و زننده بخاطر رشد انواع باکتری ها
 • عدم خنک کردن مناسب محیط
 • افزایش شدید هزینه های برق
 • بوجود آمدن سر و صدای غیر عادی
 • کاهش عمر مفید دستگاه
 • به وجود آمدن خرابی های جدی
 • هزینه های زیاد تعمیرات
 • امکان خرابی کامل دستگاه
 • نشت گاز مبرد کولر گازی
 • پریدن فیوز هنگام روشن کردن دستگاه
 • روشن نشدن کولر گازی
 • خاموش شدن ناگهانی دستگاه

قدم به قدم با سرویس کولر گازی

۱.تمیز و یا تعویض کردن دوره ای فیلترهای کولر گازی

اگر از خودتان می پرسید اصلی ترین بخش سرویس کولر گازی شامل چیست؟ باید بگوییم در سرویس دوره ای کولر گازی و اطمینان از راندمان و عملکرد صحیح ، جایگزینی یا تمیز نگه داشتن فیلتر های اپراتور یا پنل بسیار مهم است . فیلتر های آلوده جریان هوا را مسدود می کنند و عملکرد سیستم را به میزان زیادی کاهش میدهند.

با مسدود شدن جریان هوا که از فیلتر عبور می کند ، ممکن است دستگاه خاک را مستقیماً درون لوله مسی تبخیر نماید و مشکلات جدی به کولر شما وارد گردد . عوض کردن یک فیلتر نو یا تمیز با یک فیلتر کثیف باعث میشود مصرف انرژی دستگاه به میزان ۵٪ تا ۱۵٪ کاهش یابد.

در سیستم های تهویه مطبوع مرکزی ، فیلترها در امتداد طول مجرای بازگشت قرار دارند. و یا اگر از داکت اسپلیت بوش استفاده می کنید فیلترها در داخل اپراتور قرار گرفته که با باز کردن دریچه آن می شود فیلترها را دید و آنها را تعویض کرد.

اما یکسری از فیلترها قابلیت استفاده دوباره دارند و ما می توانیم با شستن و خشک کردن آنها، دوباره از آن استفاده نماییم. اما بعضی فیلترهای دیگر قابلیت استفاده مجدد نداشته و باید حتما تعویض شوند . در فصول گرما و بخصوص تابستان ، هر ۲ ماه یک بار فیلترها را تمیز و یا تعویض نمایید . این زمان برای شرایط عادی است و در صورتی که شما در محل زندگی خود حیوانات خانگی خزدار مانند سگ و گربه دارید باید هر ماه یک مرتبه فیلترها را تعویض کنید.

 

۲.تمیز کردن کویل های کولر گازی

قسمت بعدی سرویس کولر گازی شامل چیست؟ نوبت به تمیز نگه داشتن کویل های کولر گازی می رسد . کویل ها و لوله مویی های کندانسور و اپراتور در طول کارکرد خود ، گرد و غبار را به خود جمع میکنند بخصوص کندانسور که در فضای بیرونی قرار دارد. با گذشت زمان ، کویل تبخیر کننده خاک را جمع میکند و این گرد و خاک جریان هوا را کاهش می دهد و لوله های مسی را به نوعی عایق میکند و توانایی جذب حرارت را کم می کند. برای جلوگیری از بروز این خرابی ، هر سال کویل و لوله مسی مویی تبخیر کننده کولر گازی خود را بررسی نمایید و در صورت نیاز آن را پاک کنید.

اگر که کندانسور را در محیط بیرون و در مجاورت درخت نصب کرده اید ، احتمال کثیف شدن کویل های دستگاه شما چندین برابر میشود . به راحتی می توانید با مشاهده قسمت پشت کندانسور و کویل آن، از کثیف بودن و وجود گرد و خاک بر روی آن مطلع گردید . برای تمیز کردن کویل ها می توانید از یک شلنگ آب استفاده کنید. ولی برای اطمینان بیشتر شانه های مخصوص کویل نیز وجود دارد که می توانید از آن هم استفاده کنید.

 

پس حواستان باشد برای عملکرد بهتر و افزایش بهره وری دستگاه ، شما باید کندانسور و کویل آن را همیشه تمیز نگه دارید. به نوعی کندانسور قلب کولر گازی شما می باشد و با عملکرد صحیح آن ، کل کولر گازی شما عملکرد بهتری خواهد داشت.

۳.برای فصل سرما و زمستان آماده باشید

در نهایت اگر برای گرمایش محیط خود از کولر گازی استفاده نمی کنید ، در فصل زمستان بهتر است روی کندانسور را با یک عایق بپوشانید تا از صدمات احتمالی ناشی از یخ زدن و … ، جلوگیری کنید . عایق شما می تواند یک نایلون و یا یک فوم بزرگ باشد که کل یونیت را کاملا بپوشاند.

تا اینجای مقاله به مواردی اشاره شد که شامل سرویس کولر گازی توسط کاربر است. این سرویس ها را بهتر است به صورت دوره ای برای موارد ذکر شده انجام دهید تا دستگاه شما راندمان و عملکرد بهتری داشته باشد . ولی سرویس های دیگری برای کولر گازی هست که حتما باید توسط یک تکنسین و فنی کار انجام شود . اما نیاز نیست این سرویس ها به صورت دوره ای انجام شود و فقط زمانی که احساس کردید عملکرد دستگاه شما ضعیف شده و تمام سرویس های خانگی را انجام داده اید ، با مستر تهویه تماس گرفته و برای سرویس دستگاه اقدام نمایید.

سرویس کولر گازی شامل چیستاما قسمت های فنی و تخصصی سرویس کولر گازی شامل چیست؟

 1. دقت ترموستات باید  بررسی شود
 2. آزمایش نشت مبرد با استفاده از ردیاب نشت
 3. مقدار صحیح مبرد را بررسی می شود
 4. بررسی نشت مجرا در سیستم های مرکزی و جلوگیری از نشت آن
 5. میزان مصرف انرژی دستگاه با آمپر سنج بررسی میگردد
 6. نوسانات برق ورودی بررسی میشود
 7. اتصالات برقی بررسی و تمیز و سفت کردن آنها که در صورت لزوم از یک پوشش غیر رسانا استفاده میشود
 8. بررسی موتورهای روغنی و کمربندها برای سفت بودن و احتمال سایش

مروری بر نکات مهم

حال که می دانید سرویس کولر گازی شامل چیست ، بهتر است سعی کنید همیشه کولر گازی را تمیز نگه دارید. برای انجام این کار از یک فرچه کمک بگیرید و باله های کولر را با استفاده از آن تمیز نمایید. به این موضوع توجه کنید که باله ها بسیار ظریف و شکننده هستند و خیلی راحت خم  میشوند. بنابراین حواستان باشد که با نهایت دقت این کار را انجام بدهید و حتی برای انجام آن از دفترچه راهنمایی که همراه با کولر است کمک بگیرید.

به صورت منظم  فیلترها کندانسور و کویل ها را بررسی و تمیز کنید.

محل نصب یونیت‌ها، لوله‌کشی‌ها، اتصالات و تمامی موارد مربوط به کولر گازی  را هر چند وقت یک بار چک کنید. زیرا با انجام این کار متوجه میشوید که استانداردهای نصب کولر گازی رعایت شده یا خیر که در غیر این صورت باید از یک متخصص برای رفع مشکل کولر گازی خود کمک بگیرید.

خدمات مستر تهویه:
تعمیر کولرگازیتعمیر اسپیلتتعمیر داکت اسپیلیت  –تعمیر برد کولرگازیتعمیر داکت اسپیلت الجیسرویس کار کولرگازیشماره تلفن تعمیرکار کولرگازیتعمیر کولرگازی جنرالسرویس اسپیلتتعمیرکار کولرگازی در تجریش  – تعمیرکار داکت اسپیلت در قیطریهسرویس کار اسپلیت در شریعتی 

 

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.